Cebec

Reageren
Quote
Voeg een andere quoty toe of reply now
Afdrukken
afbeelding van Gery
Lid vanaf: 12/03/2006
11192 berichten

Je leest overal dat elektrische toestellen die in België gebruikt worden een verplicht CEBEC-keurmerk moeten dragen. Maar weet iemand in welke specifieke wet dat verplicht wordt?

Reacties

afbeelding van De Fille
Lid vanaf: 27/09/2012
1079 berichten
Quote
Voeg een andere quoty toe of reply now
Rapporteer

In het AREI veronderstel ik.?

mvg de Fille

afbeelding van Gery
Lid vanaf: 12/03/2006
11192 berichten
Quote
Voeg een andere quoty toe of reply now
Rapporteer

De Fille;1986002 wrote:
In het AREI veronderstel ik?

'k Vind het daarin niet direct terug.

afbeelding van stellingske
Lid vanaf: 16/02/2010
627 berichten
Quote
Voeg een andere quoty toe of reply now
Rapporteer

Een CEBEC keurmerk is niet verplicht. Je gaat het dus niet terugvinden in het AREI, noch in een wet.

afbeelding van Gery
Lid vanaf: 12/03/2006
11192 berichten
Quote
Voeg een andere quoty toe of reply now
Rapporteer

stellingske;1986011 wrote:
Een CEBEC keurmerk is niet verplicht. Je gaat het dus niet terugvinden in het AREI, noch in een wet.

Dat dacht ik ook, maar toch lees je op heel veel plaatsen dat dit verplicht is.

Onduidelijkheid troef dus.

afbeelding van mathiaz
Lid vanaf: 09/11/2011
1543 berichten
Quote
Voeg een andere quoty toe of reply now
Rapporteer

Het staat inderdaad niet expliciet in het AREI, maar ik denk dat artikel 7 het wel impliceert. Uiteindelijk ben je enkel zeker dat het aan alle Belgische normen voldoet als het er op staat. Het staat ook effectief op alle materiaal dat je in de vakhandel koopt.

afbeelding van Gery
Lid vanaf: 12/03/2006
11192 berichten
Quote
Voeg een andere quoty toe of reply now
Rapporteer

mathiaz;1986030 wrote:
Het staat inderdaad niet expliciet in het AREI, maar ik denk dat artikel 7 het wel impliceert.

"CEBEC keurmerking" is volgens dit art. NIET verplicht.

mathiaz;1986030 wrote:
Uiteindelijk ben je enkel zeker dat het aan alle Belgische normen voldoet als het er op staat.

Zeker ben je uiteindelijk nooit, want één of andere Belgische norm kàn gewijzigd zijn sinds de goedkeuring door CEBEC.

mathiaz;1986030 wrote:
Het staat ook effectief op alle materiaal dat je in de vakhandel koopt.

Niet op àlle materiaal in de Belgische vakhandel want op mijn toestellen van Eltako staat het niet op!

afbeelding van De Fille
Lid vanaf: 27/09/2012
1079 berichten
Quote
Voeg een andere quoty toe of reply now
Rapporteer

dit heb ik van website van vincotte ( toch geen klein firmake) :

In een elektrische installatie mag alleen veilig elektrisch materieel gebruikt worden.

Elektrisch materieel dat voldoet aan de desbetreffende norm wordt geacht veilig te

zijn. De overeenkomst met de norm wordt vaak aangegeven door een CE-markering

of keurmerk zoals CEBEC, VGS, VDE, KEMA, ...

Het laagspanningsmaterieel dient minstens een beschermingsgraad IPXX-B (IP2X)

te hebben.

mvg de Fille

afbeelding van mathiaz
Lid vanaf: 09/11/2011
1543 berichten
Quote
Voeg een andere quoty toe of reply now
Rapporteer

Er staat:

b) hetzij wanneer het konform de normen is, door de Koning gehomologeerd

of de het B.I.N. geregistreerd.

CEBEC is zo'n norm. Ik heb ook niet gezegd dat het verplicht is, ik heb gezegd dat het de enige manier is dat je zeker kan zijn dat het aan alle Belgische normen voldoet. Dat het niet op jouw Eltako staat daar kan ik niet aan doen.

En inderdaad, als je materiaal uit de jaren '50 gebruikt is de kans groot dat het niet meer voldoet. Maar dat kan je van alle keurmerken (CE, VDE, KEMA...) zeggen

afbeelding van PeterVs
Lid vanaf: 08/01/2009
193 berichten
Quote
Voeg een andere quoty toe of reply now
Rapporteer

mathiaz;1986039 wrote:
Er staat:

b) hetzij wanneer het konform de normen is, door de Koning gehomologeerd

of de het B.I.N. geregistreerd.

CEBEC is zo'n norm. Ik heb ook niet gezegd dat het verplicht is, ik heb gezegd dat het de enige manier is dat je zeker kan zijn dat het aan alle Belgische normen voldoet. Dat het niet op jouw Eltako staat daar kan ik niet aan doen.

En inderdaad, als je materiaal uit de jaren '50 gebruikt is de kans groot dat het niet meer voldoet. Maar dat kan je van alle keurmerken (CE, VDE, KEMA...) zeggen

Je hebt het inderdaad niet gezegd maar geschreven.

in een actueel topic over automaten vind ik volgende post van Mathiaz: "Aan de hand van die specificaties kunnen wij niet zeggen of je hem in België mag gebruiken. Al het elektrische materiaal dat in België gebruikt mag worden moet CEBEC gekeurd zijn. Als deze automaten CEBEC gekeurd zijn is er geen probleem."

Voor alle duidelijkheid:

In België moet alle elektrisch materiaal (met uitzondering van stopcontacten) voorzien zijn van het CE merkteken. Door het aanbrengen van dit teken verklaart de fabrikant dat het materiaal aan de Europese normen voldoet en zodoende geïnstalleerd mag worden. Daarnaast is er in België ook nog het A.R.E.I. waarin de installatieregels vermeld staan. Door deze installatieregels zijn bepaalde materialen niet toegelaten ondanks het CE merkteken (bv. op een verliesstroomschakelaar t/m 40A moet in België een I²t waarde vermeld staan). Een Cebec of ander keurmerk is niet verplicht maar het geeft de fabrikant de zekerheid dat het product aan de normen voldoet. Het op Europese markt brengen van materialen die niet conform de Europese normen zijn is verboden, zelf als je ze gratis weggeeft.

afbeelding van Schuppenzot
Lid vanaf: 23/05/2012
911 berichten
Quote
Voeg een andere quoty toe of reply now
Rapporteer

Waarschijnlijk mag je van Europa zelfs geen nationale beperkingen opleggen omdat het zou indruisen tegen de principes van het vrij verkeer van goederen...

afbeelding van Gery
Lid vanaf: 12/03/2006
11192 berichten
Quote
Voeg een andere quoty toe of reply now
Rapporteer

mathiaz;1986039 wrote:
Er staat:

b) hetzij wanneer het konform de normen is, door de Koning gehomologeerd

of de het B.I.N. geregistreerd.

CEBEC is zo'n norm.

Opgelet, CEBEC is géén norm!!! Dat is in deze een belangrijk nuance verschil!

mathiaz;1986039 wrote:
Ik heb ook niet gezegd dat het verplicht is

Wat bedoelde u hier dan?: http://bouwinfo.be/forum/threads/208125-automaten?p=1985956&viewfull=1#post1985956.

mathiaz;1986039 wrote:
Dat het niet op jouw Eltako staat daar kan ik niet aan doen.

Dan klopt volgende stelling toch niet?:

mathiaz;1986030 wrote:
Het staat ook effectief op alle materiaal dat je in de vakhandel koopt.
afbeelding van Gery
Lid vanaf: 12/03/2006
11192 berichten
Quote
Voeg een andere quoty toe of reply now
Rapporteer

PeterVs;1986058 wrote:
In België moet alle elektrisch materiaal (met uitzondering van stopcontacten) voorzien zijn van het CE merkteken. Door het aanbrengen van dit teken verklaart de fabrikant dat het materiaal aan de Europese normen voldoet en zodoende geïnstalleerd mag worden. Daarnaast is er in België ook nog het A.R.E.I. waarin de installatieregels vermeld staan. Door deze installatieregels zijn bepaalde materialen niet toegelaten ondanks het CE merkteken (bv. op een verliesstroomschakelaar t/m 40A moet in België een I²t waarde vermeld staan). Een Cebec of ander keurmerk is niet verplicht maar het geeft de fabrikant de zekerheid dat het product aan de normen voldoet. Het op Europese markt brengen van materialen die niet conform de Europese normen zijn is verboden, zelf als je ze gratis weggeeft.

Die mening was ik ook toegedaan, maar toch lees je nog vaak andere dingen. Vandaar mijn nieuwsgierigheid naar de werkelijke situatie.

afbeelding van ParaDoXke
Lid vanaf: 04/09/2009
30 berichten
Quote
Voeg een andere quoty toe of reply now
Rapporteer

PeterVs;1986058 wrote:

Voor alle duidelijkheid:

In België moet alle elektrisch materiaal (met uitzondering van stopcontacten) voorzien zijn van het CE merkteken. Door het aanbrengen van dit teken verklaart de fabrikant dat het materiaal aan de Europese normen voldoet en zodoende geïnstalleerd mag worden. Daarnaast is er in België ook nog het A.R.E.I. waarin de installatieregels vermeld staan. Door deze installatieregels zijn bepaalde materialen niet toegelaten ondanks het CE merkteken (bv. op een verliesstroomschakelaar t/m 40A moet in België een I²t waarde vermeld staan). Een Cebec of ander keurmerk is niet verplicht maar het geeft de fabrikant de zekerheid dat het product aan de normen voldoet. Het op Europese markt brengen van materialen die niet conform de Europese normen zijn is verboden, zelf als je ze gratis weggeeft.

Tijdens een opleiding bij Vincotte kreeg ik nogthans te horen dat CE geen enkele waarde heeft. Als je als fabrikant zelf vind dat je product voldoet aan alle regels mag je het voorzien van het CE symbool. Bij vincotte noemde ze dit zelfs Chinese Export.

afbeelding van stefan
Lid vanaf: 10/03/2006
26999 berichten
Quote
Voeg een andere quoty toe of reply now
Rapporteer

klopt,

CE = gebowd volgens een bepaald, duidelijk omschreven proces, eindproduct, dus als dit proces verkeerd beschreven is heb je op het einde rommel

als je een fabrikant vind die stroombanen in automaat in plastic uitvoert en daar CE opzet omdat dit zou in zijn "documentatie" staat dan mag hij dee zo op de markt brengen, of hij ze verkocht krijgt is een andere zaak!

afbeelding van turboke
Lid vanaf: 11/07/2012
1043 berichten
Quote
Voeg een andere quoty toe of reply now
Rapporteer

stefan;1986791 wrote:
klopt,

CE = gebowd volgens een bepaald, duidelijk omschreven proces, eindproduct, dus als dit proces verkeerd beschreven is heb je op het einde rommel

als je een fabrikant vind die stroombanen in automaat in plastic uitvoert en daar CE opzet omdat dit zou in zijn "documentatie" staat dan mag hij dee zo op de markt brengen, of hij ze verkocht krijgt is een andere zaak!

Niet helemaal akkoord.

Wat u beschrijft past meer bij het al dan niet iso9001 gecertificeerd zijn van bedrijven, dat bewijst dat ze een kwaliteitsborging hebben, maar niet per se dat ze dan ook een hoge kwaliteit leveren.

CE heeft niet zoveel met procesbeschrijving te maken maar zegt dat je conform alle europese richtlijnen werkt, waaronder machinerichtlijn bvb die toch al vrij specifieke eisen stelt.

Het probleem met CE is dat de fabrikant zelf beslist of zijn product CE label krijgt of niet.

Loopt er iets mis, dan kan het CE dossier opgevraagd worden en gecontroleerd, maar dan heb je er als consument niet veel meer aan dat blijkt dat product onterecht CE label kreeg.